Prichádzajúci cestujúci

Po vystúpení z lietadla je Letisko Viedeň Vašim cieľovým letiskom (nepokračujete ďalším letom)

1.) Prechod k východu a výdaju batožiny podľa navádzacieho systému

Exit

Po opustení paluby lietadla pokračujte podľa navádzacieho systému smerom k východu a výdaju batožiny.

2.) Výdaj batožiny

Baggage claim monitor

Na začiatku haly, v ktorej  sa batožina vydáva cestujúcim sú monitory s informáciami o tom, na ktorom posuvnom páse bude pasažierom konkrétneho letu vydaná ich batožina. Prosíme Vás, aby ste prešli k príslušnému posuvnému pásu a vyzdvihli si Vaše kufre.

3.) Colná kontrola

Pri východe z haly, v ktorej sa vydáva batožina (v prostrednej časti) sa nachádza colná kontrola. Ak nemáte tovar, ktorý musíte precliť, pokračujte smerom k zelenému východu.

 

Customs
Ak ste počas Vašej cesty nakúpili tovar, musíte ho pri dovoze do Rakúska deklarovať. V takom prípade použite červený východ, aby colná kontrola mohla byť realizovaná podľa predpisov.

Pri dovoze tovaru zo štátov mimo Európskej Únie  je možné bez zaplatenia cla so sebou priviezť nasledujúci tovar (prepočet na 1 osobu  a v závislosti od množstva):

Hranica pri tovare, ktorý nepodlieha clu je cirka 430 EUR
 
200 kusov cigariet
alebo
50 kusov cigár
alebo
100 kusov cigarilos
alebo
250 g tabaku
resp.
pomerné zastúpenie týchto výrobkov
a
4 l vína
a
1 l liehovín s obsahom alkoholu viac ako 22% vol.
alebo
2 l liehovín/ aperitívov s obsahom alkoholu menším ako 22% vol.
alebo
2 l Champagner/ šumivého vína/ likérov
resp.
pomerné zastúpenie týchto výrobkov

Pre ostatný tovar platí orientačná hranica max. € 430,--/ osobu a pre cestujúcich mladších ako 15 rokov, hranica€ 150,--/ osobu(€ 430,-- platí len pre leteckých pasažierov, pre cestujúcich "po zemi" platí hranica €  300,--EUR). Orientačné hranice pre alkoholické nápoje a tabakové výrobky platia od 17. roku života.
 
V prípade viacerých cestujúcich nie je možné spočítať horeuvedené hodnoty tovaru, ktorý nepodlieha clu. Takže nie je možné, že napr. dvaja (spolu)cestujúci privezú bez preclenia tovar v hodnote € 860 EUR.

4.) Príletová hala

Z haly, kde Vám bola vydaná batožina, prejdete cez/popri zóne colnej kontroly, cez automatické dvere priamo do príletovej haly letiska.
Entering Arrivals hall

V príletovej hale máte možnosť kúpiť kvety ako pozornosť na privítanie, alebo sa osviežiť pri káve v jednej z kaviarní a reštaurácií. Využiť čas môžete na malé nákupy v supermarkete, drogérii, trafike alebo obchode s knihami priamo na letisku. V prípade otázok sa obráťte na  personál informáčného servisu (pult Airport Information je oproti Mc Donalds v príletovej hale). Ak máte viac času, môžete navštíviť Návštevnícku terasu, z ktorej si určite vychutnáte zaujímavý pohľad na štartujúce a pristávajúce lietadlá. Terasa je otvorená od 15. marca do 15. novembra, denne od 10.00hod. do 20.00 hod. a nachádza sa v zóne Check-in 3. Prístup k nej je možný výťahom cez podlažie Ebene 3.

5.1) Cesta na parkovisko

Podľa toho, kde ste Vaše auto zaparkovali, odporúčame nasledujúce prechody na parkoviská:
 
Sign to Multi-storey car park 3

Parkhaus 3

Ak ste zaparkovali v tomto parkovacom dome,  nechajte sa po východe z príletovej haly navigovať navádzacím systémom smerom k terminálu Check-in 1 a park. domu Parkhaus 3.
How to get to Multi-storey car park 3

 

Going down to level -1 towards multi-storey car park 4 and car park C

Parkhaus 4

Ak je Vaše auto zaparkované v tomto parkovacom dome, po východe z príletovej haly odbočte vľavo a navádzací systém Vás privedie do park. domu Parkhaus 4. Budete prechádzať cez podlažie označené ako Ebene -1 tunelom pre cestujúcich, nachádzajúcim sa na pravej strane.
Going down to level -1

Tunel vedie popri východoch k železničným nástupštiam rakúskej železnice (ÖBB) a vlaku City Airport Train. Vy však pokračujte ďalej a po pár metroch uvidíte vpravo východ do parkovacieho domu Parkhaus 4. Asi v polovici východu uvidíte ešte ďalší východ do Parkhaus 4, ktorý vedie k pokladniam s personálom, nachádzajúcim sa na podlaží Ebene 0. Všímajte si navádzací systém.

Going down to level -1

Parkplatz C

Ak Vaše auto stojí na tomto parkovisku, choďte podľa navádzacieho systému smerom k park. domu Parkhaus 4 cez  prechod k tunelu pre cestujúcich na podlaží  Ebene -1.
Passage to car park C

Pokračujte tunelom popri východoch k park. domu Parkhaus 4 a sledujte navádzací systém smerom k parkovisku "Parkplatz C". Na konci tunela použite schody alebo výťah a vyjdite von. Parkovisko sa nachádza na ľavej strane. Prejdite na druhú stranu cesty.

Paying machine

Zaplatiť za parkovací lístok

Zaplatiť za parkovací lístok, ktorý ste si prevzali pri vchode na parkovisko alebo do parkovacieho domu môžete pri pokladničných automatoch v parkovacích domoch, pri pokladničnom pulte v parkovacom dome Parkhaus 4 (otvorený nonstop) alebo priamo pri výjazdových stĺpoch, kreditnými kartami(American Express, Diners Club, MasterCard, Visa), rakúskymi bankomatovými kartami ako aj prostredníctvom parkovacích kariet.Cenník všetkých možností parkovania nájdete na našom prehľade parkovacích cien.

5.2) Cesta k taxislužbe

Miesto pre taxíky je priamo pred príletovou halou. Prosíme Vás o použitie  ľavého východu z príletovej haly.

 

Taxi stand

5.3) Cesta k limuzínovému servisu (City Transfer)

Ak vchádzate do príletovej haly cez automatické dvere vedúce z haly pre výdaj batožiny, je pult označený ako "City Transfer " vľavo od Vás.
Limousine service

5.4) Cesta na autobusovú stanicu

Autobusová stanica sa nachádza priamo pred príletovou halou.

 

Bus station


Autobusové nástupištia pred príletovou halou

Bus platforms

 

5.5) Cesta ku charterovým autobusom (pre skupiny cestujúcich)

Ak cestujete v rámci skupiny a musíte sa dostať ku charterovémnu autobusu, po východe z príletovej haly sa držte vľavo a podľa navádzacieho systému choďte  smerom ku charterovému autobusu a parkovaciemu domu Parkhaus 4, pričom zídete na podlažie Ebene -1 a tam použijete tunel pre cestujúcich, ktorý je po pravej strane. Tunelom budete prechádzať popri východoch k železničným nástupištiam ÖBB a City Airport Train. Pokračujte tunelom ďalej, približne v polovici tunela je východ označený ako "Parkhaus 4-Busdeck", ktorý použijete a na podlaží Ebene 0 nájdete parkovacie miesto Vášho charterového autobusu. Prosíme Vás, aby ste si všímali navádzací systém letiska.
 
Bus station for charter busses

5.6) Cesta na železničnú stanicu

Ak chcete využiť priame spojenie s centrom Viedne (Wien Mitte)  a cestovať vlakom City Airport Train, po vchode do príletovej haly cez automatické dvere sa držte vpravo. Ak chcete do Viedne cestovať s ÖBB (rak. želez. spol.), choďte vľavo. V oboch prípadoch musíte zísť na podlažie Ebene -1 a pokračovať podľa navádzacieho systému.

 

Train station

5.7) Cesta do autopožičovne (Car rental center)

"Car rental center" sa nachádza v parkovacom dome Parkhaus 4. Po východe z príletovej haly sa držte vľavo a podľa navádzacieho systému choďte  smerom ku  "Car rental center" (Autovermietung) a parkovaciemu domu Parkhaus 4, pričom zídete na podlažie Ebene -1 a tam použijete tunel pre cestujúcich, ktorý je po pravej strane. Tunelom budete prechádzať popri východoch k železničným nástupištiam ÖBB a City Airport Train. Pokračujte tunelom ďalej a po pár metroch uvidíte východ do park. domu Parkhaus 4 a k autopožičovni. Prosíme Vás, aby ste si všímali navádzací systém letiska.

 

Car rental

Vystupujete z lietadla a letíte  ďalej alebo prestupujete

1.) Pozorne si prezrieť letenku na ďalší let

Na letenke na Váš ďalší let si pozorne prezrite všetky informácie  (číslo letu, čas odletu/príletu, destinácia, etc.).

 

2.) Všímať si aktuálne informácie o lete

Monitor im Transferbereich
Prosíme, aby ste neustále venovali pozornosť aktuálnym informáciám o Vašom ďalšom lete. V zónach transferu a pri bránach (GATES) sa nachádzajú elektronické tabule s aktuálnymi informáciami o letoch. Okrem toho vyčítate status Vami očakávaného letu aj na našej mobilnej webovej stránke a po prihlásení sa do aplikácie Vienna Airport App si môžete prečítať aktuálne informácie na Vašom iPhone alebo Androide.


Informácie týkajúce sa Vášho letu môžu byť nasledovné:

Stav letuVýznam
gate open
"Prvá výzva“ - Cestujúci  sú vyzývaní k tomu, aby sa dostavili k odletovej bráne
gate change
Odletová brána bola zmenená. Let štartuje od inej brány ako sa pôvodne plánovalo
boarding
„Druhá výzva“ - označuje proces, kedy sa cestujúci premiestňuje zo zóny odletovej brány do lietadla
cancelledLet ktorý sa má uskutočniť (Outgoing) je zrušený (neuskutoční sa)
delayedPri odlete došlo k omeškaniu. Let sa uskutošní, avšak s omeškaným odletom

Čo robiť v prípade zrušenia Vášho letu

 
Prejdite k transfernému pultu Vašej leteckej spoločnosti a opýtajte sa na možnosť  prerezervovania (prebukovania)Vášho letu. Ak sa Vám podarí nájsť alternatívny let, opýtajte s na všetky relevantné informácie o tomto lete  (číslo letu, čas odletu/príletu, GATE) a držte sa pokynov zamestnancov pri pulte.  Pri bránach C a D sa nachádza vždy jeden transferný pult, bri bránach F a G sú vždy tri transferné pulty Austrian Airlines resp. členov Star Alliance. Môžete využiť rôzne salóniky na Letisku Viedeň, ktoré Vám spríjemnia dobu čakania v uvoľnenej a exkluzívnej atmosfére.

3.) Nájsť východovú bránu (GATE) pre ďalší let

Ak svoj GATE neviete nájsť, opýtajte sa naň zamestnancov pri transfernom pulte Vašej leteckej spoločnosti.  V prípade východových brán C a D, nájdite transferný pult, ktorý je otvorený na mieste. Ak hľadáte GATE F alebo G, máte k dispozícii vždy tri transferné pulty.
 

4.) Boarding (prechod na palubu lietadla)

Po opätovnej kontrole Vášho palubného lístka opäť vstupujete na palubu lietadla. Želáme Vám príjemný let!
 

Prichádzate na letisko a kvôli postihnutiu potrebujete asistenčný servis

1.) Nahlásiť potrebu asistencie

Vaše potreby a požiadavky nahláste vašej cestovnej kancelárii alebo leteckej spoločnosti najneskôr 48 hodín pred plánovaým odletom, aby sme pre vás mohli zabezpečiť asistenčný servis. Posúďte sami stupeň obmedzenia vašej mobility a nahláste ho už pri rezervácii vášho letu. Platí nasledujúca medzinárodná šesťstupňová klasifikácia:

 

Stupeň mobility
Posúdenie
WCHR (wheelchair - ramp)
Pasažier môže prejsť kratšiu vzdialenosť a stúpať po schodoch. Dokáže sa samostatne pohybovať po kabíne a zvláda výstup po schodoch do lietadla. Je potrebné sprevádzať ho ku/ od lietadla.
WCHS (wheelchair - steps)
Pasažier nedokáže výjsť po schodoch k lietadlu/ z lietadla, ale sa vie samostatne pohybovať v kabíne.
WCHC (wheelchair - cabin seat)
Pasažier je kompletne imobilný a k jeho sedadlu v kabíne musí byť prevezený a odtiaľ vyzdvihnutý.
STCR (stretcher)
Pasažier musí byť transportovaný v ľahu.
DEAF
Pasažier so sluchovým alebo sluchovým a rečovým postihnutím.
BLND
Pasažier so zrakovým postihnutím.

2.) Asistenčný servis (Mobilitätsservice)

Personál asistenčného servisu Vás príde vyzdvihnúť z lietadla a privezie Vás k pultu asist. servisu v príletovej hale. Osoba, ktorá Vás príde vyzdvihnúť  na letisko, môže po predložení preukazu podľa §29b StVO alebo preukazu EU pre osoby s obmedzenou mobilitou pri vchode pre linkové autobusy a diplomatov bezplatne prejsť až pred príletovú halu. Vjazd je hneď vedľa vjazdu pre taxíky.
 
Access to Arrivals hall